Etiopianul Deso Gelmisa a câştigat maratonul de la Paris; kenyanca Judith Jeptum s-a impus la feminin

Data:

Atletul etiopian Deso Gelmisa a câştigat duminică Maratonul internaţional de la Paris, el fiind cronometrat pe distanţa de 42,195 cu timpul de 2h 05:07, potrivit Agerpres.

Conaţionalul său, Seifu Tura a obţinut medalia de argint, cu timpul de 2h05:10, iar bronzul a revenit francezului Morhad Amdouni, cu 2h05:22, el stabilind şi un nou record al Franţei.

La feminin s-a impus kenyanca Judith Jeptum, cronometrată în 2h19:48, nou record al probei. Pe locurile 2 şi 3 s-au clasat etiopiencele Fantu Jimma (2h22:52), respectiv Besu Sado (2h 23:16).

În ediţia de anul trecut se impusese atletul kenyan Elisha Rotich (2h 04 min. 18 sec) la masculin şi etiopianca Tigist Memuye, la feminin (2h 26 min. 12 sec.).

Sursa: Agerpres

Proiectul jurnalistic sportalert.ro este un proiect susținut de AGI
- o asociație neguvernamentală, apolitică și non-profit.
Depinde și de tine să susții o presă independentă.

Distribuie:

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

CITESTE SI

Serena Williams şi-a anunţat participarea la turneul WTA de la Berlin

Jucătoarea americană de tenis Serena Williams, care va reveni în circuit săptămâna viitoare, cu ocazia turneului de la...

Fotbal – CM 2026: Romelu Lukaku nu este pregătit să joace din primul minut, a spus selecţionerul Belgiei

Romelu Lukaku nu este pregătit să joace din primul minut, a declarat selecţionerul naţionalei de fotbal a Belgiei,...

Jucătorii echipei Iranului şi-au depus paşapoartele la ambasada SUA din Turcia

Jucătorii echipei Iranului, care încă aşteaptă vizele americane pentru Cupa Mondială, şi-au depus paşapoartele la ambasada SUA din...

FC Hermannstadt a anunţat despărţirea de preşedintele Daniel Niculae

Clubul de fotbal FC Hermannstadt a anunţat, vineri, despărţirea de preşedintele Daniel Niculae, al cărui contract scadent la...