Andreea Mitu a pierdut la simplu şi dublu în turneul ITF de la Oeiras

Data:

Jucătoarea română de tenis Andreea Mitu a pierdut ambele meciuri jucate la turneul ITF de la Oeiras (Portugalia), dotat cu premii totale de 80.000 de dolari, atât în sferturile de finală ale probei de simplu, cât şi în semifinalele celei de dublu, potrivit Agerpres.

Mitu (30 ani, 733 WTA), venită din calificări la simplu, a fost întrecută de Iulia Gotovka (21 ani, 225 WTA), în două seturi, cu 6-3, 6-3, după o oră şi 10 minute, în ciuda celor 8 duble greşeli făcute de belarusă.

La dublu, Andreea Mitu şi Oksana Kalaşnikova (Georgia), favoritele numărul, au fost întrecute de cuplul Katharina Gerlach (Germania)/Natalija Stevanovic (Serbia) cu 6-0, 6-2, în 52 de minute.

Mitu a plătit tribut şi faptului că a disputat opt meciuri în şase zile.

Sursa: Agerpres

Proiectul jurnalistic sportalert.ro este un proiect susținut de AGI
- o asociație neguvernamentală, apolitică și non-profit.
Depinde și de tine să susții o presă independentă.

Distribuie:

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

CITESTE SI

Jaqueline Cristian s-a oprit în optimi la Queen’s (WTA)

Jucătoarea română de tenis Jaqueline Cristian a fost învinsă de Katie Boulter cu 6-1, 6-3, vineri, în optimile...

Gabriela Ruse, învinsă de Barbora Krejcikova în sferturi la ‘s-Hertogenbosch (WTA)

Jucătoarea română de tenis Gabriela Ruse a fost învinsă de cehoaica Barbora Krejcikova, cu 6-1, 6-2, vineri, în...

Fotbal – CM 2026: Selecţionerul francez Didier Deschamps nu ştie ce va face după Mondial

Selecţionerul echipei de fotbal a Franţei, Didier Deschamps, care îşi va încheia mandatul la conducerea Les Bleus după...

Wout van Aert a abandonat după victoria din etapa a cincea a Turului AURA

Ciclistul belgian Wout van Aert s-a retras vineri din Turul AURA (Auvergne-Rhone-Alpes), noua denumire a cursei Criterium du...