Tenismanul german Alexander Zverev, semifinalist pe zgura de la Roland Garros, a declarat că nu ar schimba medalia sa olimpică de aur de la Tokyo pentru un titlu de Grand Slam, care îi lipseşte încă din palmares, scrie dpa.
”Nicio şansă, le-a spus germanul reporterilor după ce a ajuns în semifinalele de la Openul Franţei, unde îl va înfrunta vineri pe cehul Jakub Mensik. Pentru mine, medalia de aur este cel mai dificil de câştigat, deoarece ai o şansă doar
la fiecare 4 ani. Este atât de specială pentru că doar câţiva oameni au obţinut-o. O faci pentru ţara ta, o faci pentru oamenii de acasă. De aceea nu mi-aş schimba niciodată medalia de aur pentru nimic.”
Dar Zverev a adăugat zâmbind că ”nu m-ar deranja să mai adaug câteva lucruri pe lista mea”, mai ales că în acest an la Roland Garros nu îi mai pot ieşi în cale Jannik Sinner, Novak Djokovic, ambii eliminaţi, şi Carlos Alcaraz, accidentat.
Aurul olimpic de acum cinci ani la Tokyo este cel mai mare succes din carieră al lui Zverev, alături de două titluri la Turneul Campionilor şi 7 la turneele ATP Masters 1000.
Germanul în vârstă de 29 de ani are în total 24 de titluri, dar nu a triumfat încă la turnee de Grand Slam, pierzând finale la US Open 2020, Roland Garros 2024 şi Australian Open 2025.
Cap de serie 2, Zverev a pierdut un singur set în cele 5 meciuri jucate până acum la Paris.
A ajuns în semifinale cu o victorie clară în seturi consecutive împotriva spaniolului Rafael Jodar, marţi, şi are nevoie de încă două victorii pentru a pune capăt blestemului la turneele majore.
”Vreau să continui, desigur. Vreau să fiu în turneu şi vreau să câştig meciurile pe care nu le-am câştigat. Acesta este scopul meu, acesta este scopul meu, a spus germanul după meci. Simt că astăzi a fost un test foarte greu împotriva unui jucător foarte bun şi am reuşit şi am câştigat. Desigur, sunt fericit să fiu în semifinale, dar atât deocamdată. Asta e”.
AGERPRES



