Internaţionalul spaniol Rodri se va concentra în perioada următoare pe Cupa Mondială de fotbal şi va discuta despre viitorul său la Manchester City doar după încheierea turneului din America de Nord, informează Reuters.
Câştigătorul „Balonului de Aur” 2024 a intrat în ultimul său an de contract cu clubul din Premier League, iar zvonurile despre o posibilă plecare a sa la Real Madrid s-au intensificat în ultima perioadă.
„Ei bine, încerc să nu fac prea mult caz din asta, dar face parte din meseria mea, mai ales când un jucător se apropie de sfârşitul contractului său de ceva vreme. Este firesc să apară nume”, a declarat jucătorul în vârstă de 29 de ani.
„Oricum, sunt foarte calm, ştiu exact unde mă aflu şi, da, probabil dacă nu ar fi existat Cupa Mondială aş fi putut fi într-o situaţie diferită acum, dar cu o Cupă Mondială la orizont, responsabilitatea mea este să rămân concentrat. Suntem aici să vorbim despre Cupa Mondială şi despre tot ce ţine de viitorul meu, voi aştepta până la sfârşitul Cupei Mondiale”, a adăugat Rodri.
Campioana europeană Spania va înfrunta selecţionatele Capului Verde, Arabiei Saudite şi Uruguayului în Grupa H la Mondialul din America de Nord, care va avea loc între 11 iunie şi 19 iulie.
Rodri a declarat că i-a îndemnat pe coechipierii săi din echipa Spaniei să urmeze exemplul marelui tenisman Rafa Nadal, după ce a vizionat un documentar despre câştigătorul a 22 de titluri de Mare Şlem.
„Ceea ce le-am spus este că trebuie să încercăm să jucăm fără minge, ca o echipă mică. Cu mentalitatea de a nu crede că eşti cel mai bun”, a subliniat el.
„Tocmai mă uitam la documentarul despre Nadal şi el vorbea mereu despre ‘întotdeauna încă o minge, încă un efort’. Şi asta fac marii campioni şi, mai presus de toate, scot la iveală tot talentul pe care îl are această echipă, care este foarte mare”, a mai spus Rodri.
AGERPRES



