Radu Drăguşin – Doare în continuare că nu suntem la Mondial, dar pentru noi este un nou început

Data:

Fotbalistul echipei naţionale a României, Radu Drăguşin, a declarat, luni, într-o conferinţă de presă susţinută la Tbilisi, că simte în continuare durere după ratarea calificării la Cupa Mondială, dar a subliniat că meciul amical cu Georgia de marţi seara reprezintă un nou început.

„Doare în continuare că nu suntem şi noi la Mondial. Mai ales în perioada următoare pentru că vor începe meciurile. Dar pentru noi este un nou început, e un nou ciclu şi ne concentrăm pe următoarele obiective, Liga Naţiunilor şi următoarea campanie de calificare. Vrem să menţinem aceeaşi atmosferă, aceeaşi unitate de grup şi să aducem fiecare dintre noi câte un plus echipei”, a spus fundaşul.

„Am găsit un grup foarte unit la echipa naţională, mai ales după ce am ratat calificarea. Ştim că a fost dezamăgitor, pentru că noi ne dorim mereu să oferim cât mai multe bucurii fanilor noştri. Însă este un grup unit şi motivat la echipa naţională, plin de entuziasm. Privim înainte încrezători, ne dorim să reuşim şi să avem prestaţii cât mai solide în viitor”, a adăugat jucătorul formaţiei engleze Tottenham.

Drăguşin consideră că noul selecţioner Gheorghe Hagi este foarte pasionat şi este convins că va aduce ceva nou la prima reprezentativă.

„Fiecare antrenor are personalitatea sa, ideile sale. Fiecare aduce ceva nou la echipă. Noul selecţioner este un antrenor foarte pasionat, pune foarte mult suflet, vrea ca la antrenament totul să iasă cât mai bine. Cred că fiecare antrenor trebuie să încerce să dea cât mai mult echipei, fie prin sfaturi, fie prin felul în care antrenează sau setează standardele în interiorul echipei. De aceea cred că fiecare este responsabil să ofere tot ce are mai bun echipei naţionale”, a menţionat Drăguşin.

Fundaşul speră ca suporterii să aibă în continuare încredere în echipa naţională a României.

„Mesajul pentru fani este să aibă în continuare încredere în noi, să ne susţină pentru că noi simţim. Ei ne ajută foarte mult. Avem nevoie de toţi pentru ca România să aibă mereu prestaţii cât mai bune”, a mai afirmat Radu Drăguşin.

Echipa naţională a României va disputa două partide de pregătire, primele ale lui Gheorghe Hagi în noul său mandat ca selecţioner, cu Georgia, în 2 iunie, de la ora 20:00 (Stadionul Miheil Meshi din Tbilisi) şi Ţara Galilor, în 6 iunie, de la ora 20:45 (Stadionul Steaua din Bucureşti).

AGERPRES

Proiectul jurnalistic sportalert.ro este un proiect susținut de AGI
- o asociație neguvernamentală, apolitică și non-profit.
Depinde și de tine să susții o presă independentă.

Distribuie:

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

CITESTE SI

Jaqueline Cristian s-a oprit în optimi la Queen’s (WTA)

Jucătoarea română de tenis Jaqueline Cristian a fost învinsă de Katie Boulter cu 6-1, 6-3, vineri, în optimile...

Gabriela Ruse, învinsă de Barbora Krejcikova în sferturi la ‘s-Hertogenbosch (WTA)

Jucătoarea română de tenis Gabriela Ruse a fost învinsă de cehoaica Barbora Krejcikova, cu 6-1, 6-2, vineri, în...

Fotbal – CM 2026: Selecţionerul francez Didier Deschamps nu ştie ce va face după Mondial

Selecţionerul echipei de fotbal a Franţei, Didier Deschamps, care îşi va încheia mandatul la conducerea Les Bleus după...

Wout van Aert a abandonat după victoria din etapa a cincea a Turului AURA

Ciclistul belgian Wout van Aert s-a retras vineri din Turul AURA (Auvergne-Rhone-Alpes), noua denumire a cursei Criterium du...