Căpitanul echipei Paris Saint-Germain, brazilianul Marquinhos, a afirmat, miercuri seara, după calificarea în finala Ligii Campionilor, că gruparea franceză trebuie „să păstreze aceeaşi mentalitate ca anul trecut”, când a cucerit în premieră trofeul în cea mai importantă competiţie fotbalistică intercluburi din Europa.
„O dată e deja dificil, a doua oară consecutiv este şi mai greu”, a declarat fundaşul brazilian în vârstă de 31 de ani, după manşa secundă a semifinalelor, încheiată la egalitate pe terenul formaţiei Bayern Munchen (scor 1-1). Dar „va fi important să câştigăm a doua oară” trofeul, a adăugat el.
Potrivit lui Marquinhos ‘”meciul împotriva lui Bayern a fost unul dintre cele mai dificile. Ne-au testat sub toate aspectele: lansând contraatacuri, având posesia… Ne-au scos din zona noastră de confort”.
Pregătindu-se pentru a treia sa finală de Ligă a Campionilor în treisprezece sezoane, Marquinhos spus: „Îmi dau seama, pentru că după toţi anii pe care ei-am petrecut aici, ştiu foarte bine cât de greu este. Jucătorii mai tineri s-ar putea să nu realizeze pe deplin, pentru că aceşti ultimi trei ani au fost minunaţi”. ”Dar pentru mine, cu tot parcursul pe care l-am avut, înţeleg”, a adăugat brazilianul.
Paris Saint-Germain a obţinut calificarea în finala Ligii Campionilor graţie victoriei obţinute cu scorul de 5-4 în meciul tur, săptămâna trecut.
Francezii vor încerca să-şi apere trofeul în faţa formaţiei Arsenal Londra, pe 30 mai la Budapesta. Englezii au eliminat la rândul lor în semifinale formaţia spaniolă Atletico Madrid.
AGERPRES



