Coordonatorul Centrului de sănătate al clubului Santos, Rodrigo Zogaib, a confirmat, miercuri, că Neymar a suferit un edem la gamba dreaptă, ceea ce, însă, nu îl va împiedica să fie în formă bună pe 27 mai, când se va alătura echipei naţionale a Braziliei pentru Cupa Mondială de fotbal din 2026, informează EFE.
„Neymar are o accidentare minoră la gambă, un edem. Dar, conform planului nostru, recuperarea îi va permite să fie în formă săptămâna viitoare, când se va alătura echipei naţionale”, a declarat Zogaib într-un interviu acordat site-ului sportiv Ge.
Doctorul a confirmat accidentarea la doar două zile după ce Neymar a fost inclus în lotul de 26 de jucători anunţat de antrenorul Carlo Ancelotti pentru echipa naţională a Braziliei, care va juca la Cupa Mondială de luna viitoare în Statele Unite, Canada şi Mexic.
Includerea sa în lot, care îi va permite să joace la a patra Cupă Mondială după ce a fost cea mai mare vedetă a Braziliei în 2014, 2018 şi 2022, a fost o surpriză, deoarece Ancelotti nu îl inclusese în niciunul dintre loturile sale anterioare şi declarase în mai multe rânduri că va convoca doar jucători care sunt în formă maximă, iar atacantul lui Santos nu era.
Clarificarea lui Zogaib vine pe fondul speculaţiilor conform cărora accidentarea ar putea pune în pericol participarea lui Neymar la Cupa Mondială şi că jucătorul ar urma să fie odihnit pentru primele patru zile de antrenament şi chiar pentru amicalul Braziliei împotriva Panama din 31 mai, pe stadionul Maracana, un meci de adio pentru fanii săi.
Edemul, diagnosticat după meciul de duminica trecută, în care Santos a suferit o înfrângere pe teren propriu cu 0-3 împotriva lui Coritiba, are dimensiunea de doi milimetri şi îl va obliga pe atacant să stea în repaus între cinci şi zece zile.
Din cauza accidentării, Santos nu l-a inclus pe jucătorul său vedetă în lotul pentru meciul de miercuri din Copa Sudamericana împotriva echipei argentiniene San Lorenzo şi nici nu îl va folosi în meciul de sâmbătă din campionatul Braziliei.
Conform relatărilor din presă, tratamentul fotbalistului la Centrul de antrenament „Regele Pele” al lui Santos, efectuat de medicii clubului şi de medicii personali ai lui Neymar, este monitorizat de la distanţă de medicii Confederaţiei braziliene de fotbal (CBF).
AGERPRES



