Mikel Arteta (Arsenal), recunoscător faţă de jucătorii săi după calificarea în semifinalele Ligii Campionilor

Data:

Antrenorul echipei Arsenal Londra, Mikel Arteta, a declarat că este extrem de recunoscător faţă de jucătorii săi pentru impulsul pe care l-au dat clubului prin calificarea în semifinalele Ligii Campionilor la fotbal, după dubla cu Sporting Lisabona (scor 1-0, la general).

„Mesajul meu pentru ei a fost de recunoştinţă. Ştiu efortul, angajamentul pe care l-au depus”, a declarat Arteta după returul cu lusitanii, încheiat la egalitate, 0-0, miercuri seara, pe Emirates Stadium.

„Este un impuls enorm”, a precizat tehnicianul spaniol, după ce echipa sa a avut probleme în Premier League la sfârşitul săptămânii trecute, însă se află în continuare în fotoliul de lider al clasamentului, cu prima şansă la titlu.

„Meritam pe deplin această calificare şi ne vom bucura de ea”, a adăugat el.

Arteta a precizat, totodată, că aşteaptă cu nerăbdare un alt meci dificil în semifinalele Champions League, împotriva formaţiei Atletico Madrid, pe care o va înfrunta peste două săptămâni în Spania, în prima manşă, returul fiind programat la Londra, pe 5 mai.

În sezonul trecut, Arsenal a fost eliminată în semifinale de viitoarea câştigătoare a trofeului, Paris Saint-Germain, şi va trebui să-şi ridice nivelul jocului împotriva lui Atletico Madrid dacă vrea să acceadă în finala Ligii Campionilor pentru a doua oară în istoria sa, după cea pierdută în 2006 în faţa formaţiei FC Barcelona.

„Lucrurile pe care le-a făcut Diego Simone (antrenorul lui Atletico – n. r.) sunt impresionante. Cred că meciul este deschis pentru ambele echipe, dar sper ca lucrurile să decurgă în favoarea noastră”, a mai spus Mikel Arteta.

AGERPRES

Proiectul jurnalistic sportalert.ro este un proiect susținut de AGI
- o asociație neguvernamentală, apolitică și non-profit.
Depinde și de tine să susții o presă independentă.

Distribuie:

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

CITESTE SI

Jaqueline Cristian s-a oprit în optimi la Queen’s (WTA)

Jucătoarea română de tenis Jaqueline Cristian a fost învinsă de Katie Boulter cu 6-1, 6-3, vineri, în optimile...

Gabriela Ruse, învinsă de Barbora Krejcikova în sferturi la ‘s-Hertogenbosch (WTA)

Jucătoarea română de tenis Gabriela Ruse a fost învinsă de cehoaica Barbora Krejcikova, cu 6-1, 6-2, vineri, în...

Fotbal – CM 2026: Selecţionerul francez Didier Deschamps nu ştie ce va face după Mondial

Selecţionerul echipei de fotbal a Franţei, Didier Deschamps, care îşi va încheia mandatul la conducerea Les Bleus după...

Wout van Aert a abandonat după victoria din etapa a cincea a Turului AURA

Ciclistul belgian Wout van Aert s-a retras vineri din Turul AURA (Auvergne-Rhone-Alpes), noua denumire a cursei Criterium du...