Messi (Inter Miami), desemnat cel mai bun jucător al lunii iulie în MLS

Data:

Starul Lionel Messi (Inter Miami) a fost desemnat cel mai bun jucător al lunii iulie din liga profesionistă nord-americană de fotbal – Major League Soccer (MLS), scrie EFE.

Este pentru a doua oară în acest sezon când vedeta argentiniană câştigă această distincţie, după ce a fost desemnat şi jucătorul lunii mai. Este, de asemenea, a patra oară când este ales jucătorul lunii de când a ajuns în MLS, în 2023.

În iulie, după participarea sa la Cupa Mondială a Cluburilor cu Inter Miami, Messi a jucat în cinci meciuri din MLS, marcând opt goluri, prin patru duble.

De asemenea, el conduce clasamentul golgheterilor din MLS cu 18 goluri, la egalitate cu englezul Sam Surridge de la Nashville.

Messi primeşte premiul în ciuda faptului că a fost suspendat pentru ultimul meci al lunii, cu FC Cincinnati, din cauză că a declinat participarea la meciul MLS All-Star, la fel ca Jordi Alba.

AGERPRES

Proiectul jurnalistic sportalert.ro este un proiect susținut de AGI
- o asociație neguvernamentală, apolitică și non-profit.
Depinde și de tine să susții o presă independentă.

Distribuie:

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

CITESTE SI

Manchester United a confirmat despărţirea de Jadon Sancho

Clubul de fotbal Manchester United a confirmat miercuri despărţirea de internaţionalul englez Jadon Sancho, aflat la final de...

Manny Pacquiao strânge donaţii pentru a ajuta victimele cutremurului din Filipine

Boxerul filipinez Manny Pacquiao a anunţat, miercuri, că va strânge donaţii pentru a ajuta victimele cutremurului care a...

Tottenham i-a prelungit contractul fundaşului Ben Davies

Tottenham Hotspur, echipa internaţionalului român Radu Drăguşin, a anunţat miercuri, pe site-ul său oficial, că i-a oferit un...

FC Barcelona nu va exercita opţiunea de cumpărare a atacantului Marcus Rashford

Echipa de fotbal FC Barcelona a decis să nu exercite opţiunea de cumpărare a atacantului Marcus Rashford de...