Pep Guardiola, antrenorul lui Manchester City, a dat asigurări marţi că fotbaliştii săi vor „lupta” până la capăt pentru titlu, în timp ce Arsenal are un avans de cinci puncte, cu trei meciuri rămase de jucat în Premier League pentru echipa sa, relatează AFP.
„(Trebuie) să facem mai bine ceea ce nu am făcut bine în acest sezon, ca să luptăm pentru titlu în Premier League. Continuăm să luptăm”, a declarat Guardiola într-o conferinţă de presă.
Manchester City trebuie să câştige împotriva lui Crystal Palace pentru a-şi menţine speranţele la titlu. O înfrângere a lui City combinată cu victoria lui Arsenal împotriva lui Burnley, deja retrogradată, le-ar permite „tunarilor” să obţină primul titlu în Premier League după 22 de ani.
Echipa lui Mikel Arteta o va înfrunta pe Crystal Palace (locul 15) în ultima etapă a sezonului.
În ciuda remizei de săptămâna trecută împotriva lui Everton (3-3), dezamăgitoare pentru City, presiunea rămâne neschimbată, potrivit lui Guardiola, care îşi păstrează calmul. El a afirmat că simte „aceeaşi” presiune „ca acum două zile, acum trei zile, acum patru zile, acum o săptămână, acum două săptămâni… aceeaşi”.
Tehnicianul spaniol a dat veşti liniştitoare despre starea de sănătate a lui Rodri şi Abdukodir Husanov. El va decide după antrenamentul de marţi dacă unul dintre ei va putea juca.
AGERPRES



