„Mă simt foarte singur uneori”, a spus Zverev după eliminarea în primul tur la Wimbledon

Data:

„Mă simt foarte singur uneori”, a declarat tenismanul german Alexander Zverev, numărul 3 mondial, după ce a fost eliminat marţi de francezul Arthur Rinderknech în primul tur al turneului de Mare Şlem de la Wimbledon, scrie AFP.

„Aş spune că este mai mult o problemă mentală. Mă simt foarte singur uneori. Mă chinui mental. Spun asta încă de la Australian Open (înfrângere în finală în faţa lui Jannik Sinner – n. r.). Încerc să găsesc modalităţi de a ieşi din această groapă. În general, mă simt destul de singur în viaţă în acest moment, ceea ce nu este foarte plăcut. Nu m-am simţit niciodată aşa până acum. Îmi este greu să găsesc bucurie în afara terenului de tenis în acest moment”, a spus Alexander Zverev.

„Nu este o scuză. Cred că Arthur merita să câştige. E ceva ce simt de câteva luni. Încă o dată, în general mă simt foarte, foarte singur şi foarte solitar. Nu am niciun răspuns acum. O terapie? Poate. Poate că pentru prima dată în viaţa mea am nevoie de ea. Am trecut prin multe. Am avut multe dificultăţi cu presa. Nu m-am simţit niciodată atât de gol pe dinăuntru. Îmi lipseşte bucuria în tot ceea ce fac. Chiar şi atunci când câştig”, a adăugat el.

Zverev va relua antrenamentele săptămâna viitoare, a spus miercuri fratele său, Mischa, informează DPA.

AGERPRES

Proiectul jurnalistic sportalert.ro este un proiect susținut de AGI
- o asociație neguvernamentală, apolitică și non-profit.
Depinde și de tine să susții o presă independentă.

Distribuie:

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

CITESTE SI

Serena Williams şi-a anunţat participarea la turneul WTA de la Berlin

Jucătoarea americană de tenis Serena Williams, care va reveni în circuit săptămâna viitoare, cu ocazia turneului de la...

Fotbal – CM 2026: Romelu Lukaku nu este pregătit să joace din primul minut, a spus selecţionerul Belgiei

Romelu Lukaku nu este pregătit să joace din primul minut, a declarat selecţionerul naţionalei de fotbal a Belgiei,...

Jucătorii echipei Iranului şi-au depus paşapoartele la ambasada SUA din Turcia

Jucătorii echipei Iranului, care încă aşteaptă vizele americane pentru Cupa Mondială, şi-au depus paşapoartele la ambasada SUA din...

FC Hermannstadt a anunţat despărţirea de preşedintele Daniel Niculae

Clubul de fotbal FC Hermannstadt a anunţat, vineri, despărţirea de preşedintele Daniel Niculae, al cărui contract scadent la...