Echipa naţională de fotbal a Iranului a primit vizele pentru a călători în Mexic în vederea participării la Cupa Mondială (11 iunie-19 iulie), a anunţat televiziunea de stat iraniană, citându-l pe ambasadorul Republicii Islamice în Turcia, unde se află în prezent jucătorii, informează AFP.
„Vizele jucătorilor iranieni au fost eliberate în termen de 48 de ore, fără prezenţa lor fizică şi fără amprente digitale la ambasada mexicană”, a declarat ambasadorul Mohammad Hassan Habibollahzadeh.
Selecţionata Iranului aşteaptă însă în continuare vizele pentru a călători în Statele Unite, unde urmează să dispute cele trei meciuri din grupa sa, primul dintre ele împotriva Noii Zeelande, pe 15 iunie la Los Angeles.
Această situaţie, care afectează organizarea şi pregătirile, i-a obligat deja pe iranieni să îşi mute tabăra de bază, iniţial planificată pentru Statele Unite (la Tucson, Arizona), în oraşul mexican de frontieră Tijuana, în statul Baja California.
„Team Melli”, cum este supranumită naţionala iraniană, urmează să zboare în Spania sâmbătă, înainte de a ajunge în Mexic, unde este aştepată să ajungă duminică dimineaţa.
Înainte de plecare, Iranul va înfrunta Mali joi, la Antalya (Turcia), într-un meci de pregătire care se va disputa cu porţile închise.
Pe lângă Noua Zeelandă, echipa Iranului va mai juca împotriva Belgiei pe 21 iunie (tot la Los Angeles) şi apoi împotriva Egiptului pe 27 iunie la Seattle (nord-vestul Statelor Unite), în Grupa G a Cupei Mondiale.
AGERPRES



