Antrenorul echipei de fotbal Atletico de Madrid, Diego Simeone, a insistat să folosească cuvântul „geniu”, duminică, pentru a-l descrie pe Antoine Griezmann, despre care a recunoscut că a fost „întotdeauna o slăbiciune” a sa, informează EFE.
Antrenorul a afirmat că îi vor lipsi „atât de multe lucruri” la Griezmann.
„Cred că are ceva ce îl diferenţiază de restul echipei, el preia conducerea. Şi asta nu este uşor de găsit la echipe, un jucător care, atunci când lucrurile nu merg bine, preia conducerea. Sunt puţini jucători de genul acesta şi, evident, vom lucra pentru a-l găsi, pentru că echipele au nevoie de aceşti jucători, precum Koke. Ei au un impact care nu poate fi explicat în cuvinte”, a declarat el.
„Relaţia mea cu fotbalistul este greu de explicat. Nu sunt prieten cu Antoine, dar ţin foarte mult la el şi îl iubesc, pentru că este o persoană minunată. Am o relaţie de familie excelentă cu el. Nu ies la cină cu el în fiecare săptămână şi, dacă am o problemă, nu-l sun, dar se dezvoltă ceva greu de explicat: Antoine a fost întotdeauna o slăbiciune a mea”, a conchis antrenorul.
Golgheterul din toate timpurile al lui Atletico (212 goluri) a jucat duminică al 500-lea meci din La Liga în tricoul „rojiblanco” şi probabil penultimul său meci în Europa.
Atletico Madrid s-a impus la limită pe Metropolitano, 1-0 cu Girona, care este aproape de retrogradare, după ce în sezonul trecut a evoluat în Liga Campionilor. Ademola Lookman a marcat singurul gol al partidei, la ultimul meci al lui Antoine Griezmann în faţa suporterilor lui Atletico.
AGERPRES



