Echipa Iranului urmează să zboare către Spania sâmbătă, înainte de a se îndrepta spre cantonamentul din Mexic, în timp ce lotul încă aşteaptă vizele pentru Cupa Mondială 2026, a anunţat marţi preşedintele Federaţiei iraniene de fotbal, informează AFP.
„Vom pleca în Spania sâmbătă, iar de acolo echipa va merge direct la Tijuana, în Mexic”, a declarat Mehdi Taj luni seară într-o emisiune difuzată la televiziunea de stat.
„Vom obţine o viză mexicană mâine (marţi) sau poimâine (miercuri), apoi ni se va elibera rapid o viză americană”, a afirmat domnul Taj.
Cupa Mondială, care începe pe 11 iunie, este găzduită în comun de Statele Unite, Mexic şi Canada. Cu toate acestea, nici Mexicul, care va găzdui cantonamentul Iranului, nici Statele Unite, unde Iranul este programat să joace cele trei meciuri din grupă, nu au emis încă vize.
Această situaţie, care afectează organizarea şi pregătirile, i-a obligat deja pe iranieni să îşi mute cantonamentul, iniţial prevăzut în Statele Unite, la Tucson, pentru oraşul mexican Tijuana.
Iranienii urmează să joace cele trei meciuri din grupă în Statele Unite: la Los Angeles pe 15 iunie împotriva Noii Zeelande, apoi contra Belgiei pe 21 iunie, înainte de un meci cu Egiptul pe 26 iunie la Seattle.
Potrivit şefului federaţiei iraniene, războiul împotriva Iranului, declanşat pe 28 februarie de un atac comun israeliano-american, „a schimbat totul” pentru Team Melli.
„Situaţia din ţară, şi în special războiul, ne-a dat peste cap toate planurile. Planificasem nişte meciuri bune de pregătire, inclusiv cel împotriva Spaniei, care a fost anulat”, a explicat Mehdi Taj.
Naţionala Iranului, aflată acum în Turcia, urmează să joace un meci amical împotriva Mali joi, la Antalya, după ce pe 29 mai a întâlnit aici Gambia.
Pregătirile pentru Cupa Mondială din 2026 au fost, de asemenea, perturbate de „dificultăţi financiare” generate de criza economică pe care o traversează ţara şi, în special, de deprecierea accentuată a monedei naţionale faţă de dolar, a subliniat Taj.
AGERPRES



