Florentino Perez, preşedintele clubului Real Madrid şi candidat la viitoarele alegeri de la club, a declarat miercuri că membrii candidaturii rivale, condusă de Enrique Riquelme, ”nu sunt aici pentru a servi Real Madrid”, ci mai degrabă ”pentru a exploata Real Madrid”, scrie EFE.
”Socios au dreptul să ştie că de luni de zile am detectat o campanie cu unicul obiectiv de a destabiliza Real Madrid cu atacuri personale împotriva mea. Acum ştim că această campanie este orchestrată de aceiaşi oameni care au fost implicaţi în era Ramon Calderon, care au furat suveranitatea membrilor la o Adunare, care au adus multe persoane care nu erau socios la vot. Nu sunt aici pentru a servi Real Madrid, sunt aici pentru a exploata Real Madrid”, a declarat Perez.
Omul de afaceri spaniol a adăugat că este suporter al lui Real Madrid, în timp ce alţii vor ca ”clubul să fie al lor” şi a spus că va lucra pentru a se asigura că acest club rămâne deţinut de membrii săi: ”Îmi dedic toate eforturile acestui lucru, astfel încât nimic şi nimeni să nu ne poată lua ceea ce este al nostru. Noi, socios, am fost, suntem şi vom fi proprietarii acestui club”.
Actualul preşedinte, care nu a răspuns la întrebări, s-a adresat membrilor cotizanţi ai lui Real Madrid, spunându-le că viitorul ”nu se poate improviza” şi explicând că sub conducerea sa s-a construit un proiect de succes, ”cel mai valoros” studiat la universităţi prestigioase precum Harvard.
De asemenea, a amintit că a câştigat alegerile din 2000 şi a plecat în 2006, când stabilizase Real Madrid, revenind în 2009 pentru a ”apăra valorile clubului”. În acest sens, a precizat că va face tot posibilul pentru a se asigura că suveranitatea membrilor nu este niciodată pusă la îndoială, ”pentru că ei sunt proprietarii clubului, indiferent câte minciuni s-ar inventa”.
”Nu ne vor lua ceea ce este al nostru, astfel încât să fim cu toţii conştienţi de comoara pe care noi, membrii, o ţinem în mâini”, a concluzionat Perez, care a făcut aceste declaraţii la conferinţa de presă de prezentare a campaniei sale electorale, care a avut loc miercuri la Hotelul Melia Castilla din Madrid.
Alegerile vor avea loc pe 7 iunie, iar omul de afaceri Enrique Riquelme este celălalt candidat pentru preşedinţia clubului madrilen.
AGERPRES



