Antrenorul echipei Rapid Bucureşti, Constantin Gâlcă, a afirmat, joi, într-o conferinţă de presă, că pentru el e important ca giuleştenii să se impună în meciul cu FC Argeş, chiar dacă mai sunt şanse foarte mici ca formaţia sa să joace barajul de calificare în Conference League.
„Pentru noi este important acest meci, pentru că nu am câştigat de multe etape, nu am arătat bine. Chiar şi în ultimul meci, de la Cluj, nu am reuşit să şutăm pe spaţiul porţii. Dacă vom reuşi să luăm toate cele trei puncte ar fi o ocazie de a prinde mult mai multă încredere, cu toate că nu am terminat campionatul aşa cum ne aşteptam. FC Argeş e o echipă harnică, agresivă, care dă totul la fiecare meci, care se comportă la fel la fiecare meci. Pentru mine contează să demonstrăm că putem câştiga. Este important, chiar dacă avem şanse foarte mici de a prinde o cupă europeană. E clar că nu am arătat deloc bine în play-off, aşa că nu ne rămâne decât să ne gândim să câştigăm acest meci şi următorul, dacă se poate”, a declarat Gâlcă.
Tehnicianul a precizat că a avertizat conducerea clubului de-a lungul campionatului că trebuie luate „anumite decizii”, şi că parcursul prost al Rapidului din play-off este urmarea faptului că a fost ignorat.
„Problema este mult mai mare decât mentalul, pentru că sunt mulţi accidentaţi. Dacă ne uităm pe bancă sau în afara lotului sunt jucători importanţi, care din punctul meu de vedere, nu s-au gestionat bine. Şi de aceea arătăm aşa în momentul de faţă. Le-am spus şi la Cluj şi acum, îmi doresc să intre cu atitudine şi să demonstreze, dar nu este uşor, pentru că mulţi jucători care puteau fi titulari nu sunt. Am avut foarte multe accidentări. Clubul le ştie foarte bine Eu le-am spus de la început că dacă vom continua aşa este foarte greu şi acum se vede rezultatul. Eu sunt dezamăgit de tot ceea ce s-a întâmplat, pentru că am spus lucruri în şedinţă şi le ştiau destul de clar. Am spus că trebuie să luăm nişte decizii şi în funcţie de asta să gestionăm mai bine situaţia. Nu s-au luat. Nu e vorba de jucători, este vorba de ceea ce s-a făcut până atunci. Dacă vrei să fii profesionist, să te baţi la cupe europene, la campionat, trebuie să iei măsuri, indiferent că le iei la început, pe parcurs sau la sfârşit. Dar trebuie, şi nu s-au luat”, a spus Gâlcă fără a preciza ce fel de măsuri trebuiau luate.
El a evitat să discute despre viitorul său la Rapid din vara acestui an: „Eu deocamdată mă gândesc doar la aceste meciuri, atât. Şi îmi doresc foarte mult să terminăm cu bine, nu mă gândesc la ce va fi din vară. Pentru noi important este să câştigăm aceste două meciuri şi apoi vom vedea dacă vom juca barajul pentru cupa europeană”.
Echipa de fotbal Rapid va întâlni formaţia FC Argeş, vineri, de la ora 20:30, în deplasare, la Mioveni, într-un meci din cadrul etapei a 9-a a play-off-ului Superligii.
AGERPRES



