Irlandezul Conor McGregor, fost campion mondial la două categorii diferite în UFC, plănuieşte să revină în cel mai important circuit de arte marţiale mixte (MMA) în vară, cu un meci revanşă contra lui Max Holloway, luptător de legendă al UFC, scrie Field Level Media.
Irlandezul de 37 ani nu a mai luptat din 2021, de la un meci contra lui Dustin Poirer, în care şi-a fracturat glezna, dar este pe punctul de a finaliza o înţelegere pentru o revanşă cu Max Holloway, 34 ani, pe 11 iulie, în timpul Săptămânii Internaţionale de Lupte UFC 329, potrivit reporterului de MMA şi box Ariel Helwani.
Cei doi s-au înfruntat o singură oară în 2013, la categoria pană, când McGregor s-a impus la puncte cu o decizie unanimă.
”Am fost prima persoană care v-a spus că McGregor se întoarce, am fost prima persoană care v-a spus că va fi Conor versus Max, sunt încă singurul”, a spus Helwani în emisiunea sa. ”Nu pot dicta sau decide când vor anunţa lucruri pentru că este arbitrar. Ceea ce pot spune sunt faptele. Aşadar, nu voi greşi niciodată în privinţa programării meciurilor, a confruntărilor, lucruri de acest gen”, a adăugat Helwani.
Preşedintele UFC, Dana White, a declarat în emisiunea ”The Jim Rome Show” că, deşi este foarte încrezător că McGregor va lupta în curând, nu a fost semnat niciun contract şi nici nu a fost anunţat un adversar. Cu toate acestea, Helwani le-a spus ascultătorilor săi să se aştepte la un anunţ oficial înainte de UFC Freedom 250, programat sâmbătă 14 iunie, la ora 20:00, la Casa Albă.
”Dacă nu mă credeţi, veţi fi înşelaţi. În acest moment, sunt pe linia de poartă. Nu am spus niciodată că este semnat, sigilat şi livrat. Va fi. Vreau doar să clarific acest lucru, nu mă retrag. Trebuie să se întâmple ceva îngrozitor pentru ca această luptă să nu se concretizeze pe 11 iulie. (Anunţarea) ei la Casa Albă ar fi prea târziu, ar fi mai puţin de o lună”, a mai spus Helwani.
AGERPRES



