Cel puţin patru jucători şi un membru al staffului echipei naţionale de fotbal a Iranului au ajuns, joi, la ambasada SUA din Ankara (Turcia), pentru a depune cererile de viză pentru Cupa Mondială din America de Nord (11 iunie – 19 iulie), informează AFP.
Echipa iraniană a ajuns luni în Antalya, pe coasta de sud a Turciei, pentru a se pregăti în vederea Cupei Mondiale din 2026, care este programată să-i ducă în Statele Unite în contextul conflictului continuu dintre Teheran şi Washington.
Patru jucători îmbrăcaţi în treninguri bleumarine şi unul dintre însoţitorii lor, într-un trening negru, au ajuns în această dimineaţă în faţa ambasadei americane la Ankara, conform AFP.
Alţi jucători sunt aşteptaţi să meargă la ambasada Canadei, a anunţat, marţi, vicepreşedintele Federaţiei iraniene de fotbal, declarând că este „foarte încrezător” în pregătirile echipei.
Naţionala Iranului, care va disputa cel puţin un meci amical în Turcia, împotriva Gambiei, pe 29 mai, va juca primul său meci la CM 2026 pe 15 iunie, la Los Angeles, împotriva Noii Zeelande. Iranienii vor înfrunta apoi Belgia pe 21 iunie, tot la Los Angeles, şi vor încheia faza grupelor împotriva Egiptului pe 26 iunie, la Seattle.
AGERPRES



