Ambasadorul iranian în Mexic a declarat, joi, că jucătorii echipei naţionale de fotbal nu aveau încă vize pentru a călători în Statele Unite pentru meciurile Cupei Mondiale 2026, considerând că ar fi dezavantajaţi din punct de vedere sportiv din cauza războiului în desfăşurare, informează AFP.
„Nu ştim dacă ne vor acorda vize sau nu”, a declarat Abolfazl Pasandideh într-o conferinţă de presă, conform traducerii oficiale.
Preşedintele Federaţiei iraniene de fotbal declarase anterior că speră ca Statele Unite să acorde vize cu intrări multiple echipei şi staffului tehnic.
Iranul va juca cele trei meciuri din faza grupelor în două oraşe americane: va debuta la Los Angeles pe 15 iunie împotriva Noii Zeelande, apoi va înfrunta Belgia pe 21 iunie, tot în California, înainte de a călători la Seattle pe 26 iunie pentru a juca împotriva Egiptului.
Ambasadorul a făcut declaraţie în oraşul mexican de frontieră Tijuana (nord-vest), unde iranienii şi-au mutat baza de antrenament de la locaţia iniţial planificată din Tucson, Arizona.
„Ţara vecină de la nord avea responsabilitatea de a găzdui echipa naţională a Iranului, dar nu a reuşit să o facă”, a subliniat ambasadorul.
O sursă din cadrul echipei locale de fotbal Tijuana a declarat că reprezentanţii diplomatici au vizitat stadionul unde se va antrena echipa Iranului.
De asemenea, au avut întâlniri cu oficiali din domeniul securităţii mexicane.
AGERPRES



