Fostul internaţional Philipp Lahm, căpitanul echipei Germaniei campioană mondială în 2014, a susţinut într-un interviu acordat revistei Sport Bild că Joshua Kimmich ar trebui să joace la Cupa Mondială de fotbal 2026 pentru „Nationalmannschaft” la mijlocul terenului, aşa cum a făcut-o pentru Bayern Munchen pe tot parcursul sezonului, şi nu ca fundaş dreapta, poziţia pe care o primeşte de obicei de la selecţionerul Julian Nagelsmann, relatează EFE.
„Joshua Kimmich a jucat la mijlocul terenului tot sezonul. Alături de Aleksandr Pavlovic, a jucat multe meciuri, iar Bayern a pierdut la limită în faţa lui PSG în semifinalele Ligii Campionilor. Kimmich joacă la mijlocul terenului de ani de zile”, a spus fostul jucător.
Lahm vede o axă în centru formată din portarul Manuel Neuer, fundaşul central Jonathan Tah şi Kimmich la mijlocul terenului, toţi jucători ai lui Bayern, şi spune că nu este în favoarea ruperii acestei axe prin mutarea lui Kimmich pe postul de fundaş dreapta.
Lahm sugerează ca Waldemar Anton, în mod normal fundaş central, să joace pe postul de fundaş dreapta.
„În stânga îl avem pe David Raum, care este foarte ofensiv, iar cu Anton, care este mai defensiv, am avea echilibru”, a spus el.
În Grupa E, Germania va înfrunta debutanta Curacao pe 14 iunie la Houston, Cote d’Ivoire pe 20 iunie la Toronto şi Ecuadorul pe 25 iunie la East Rutherford.
AGERPRES



