Spaniolul Cesc Fabregas, tehnicianul echipei italiene de fotbal Como, a declarat pentru cotidianul britanic The Telegraph că este sigur că va antrena cândva în Premier League, relatează L’Equipe.
În contextul zvonurilor potrivit cărora va prelua banca tehnică a echipei Chelsea, la care a jucat între 2014 şi 2019, Cesc Fabregas a afirmat că se va întoarce „bineînţeles” în Anglia, într-o zi, dar că nu se grăbeşte şi este concentrat deocamdată asupra lui Como, unde construieşte ceva „magnific”.
„Premier League este cel mai tare campionat din lume, am fost mereu convins de asta”, a declarat el. „Am simţit asta ca jucător, o simt ca antrenor şi ca suporter. Dar (Jose) Mourinho mi-a spus într-o zi, când eram la Chelsea: ‘Încă mai am 30 de ani de muncă în faţă’. Deci, teoretic, aş putea fi aici (la Como) timp de 10 ani şi să ajung în Premier League peste 12 sau 15 ani.”
Fabregas, în vârstă de 39 de ani, care a primit premiul Enzo Bearzot pentru antrenorul anului în Italia în aprilie, vrea „să savureze momentul prezent”.
„Unii poate au avut timp să-şi planifice carierele de antrenor, dar nu şi eu”, a declarat el pentru ziarul britanic. „M-am retras. Şi apoi, peste noapte, am devenit antrenor. Şi apoi, peste noapte, echipa a promovat. Şi aşa mai departe. Aşa că nu am avut niciodată timp să mă gândesc la un plan anume. (…) Vom vedea ce ne rezervă viitorul”, a spus el.
Promovată în Serie A în 2024, Como ocupă locul cinci în clasament cu trei etape rămase, la trei puncte de Juventus Torino, ocupanta locului 4, ultimul care duce în Liga Campionilor.
AGERPRES



