Boris Becker, legenda tenisului german, l-a criticat pe compatriotul său Alexander Zverev pentru lipsa de spirit competitiv în meciurile acestuia împotriva italianului Jannik Sinner, numărul unu mondial, informează DPA.
„Aş vrea să văd puţin mai mult spirit de luptă, puţin mai multă agresivitate. Toată lumea, inclusiv Zverev, pare să accepte înfrângerea în faţa lui Sinner relativ repede. Excepţia este (Carlos) Alcaraz. Băieţii intră în meci având reţineri, aproape speriaţi”, a spus fostul tenisman în cadrul podcast-ului Becker Petkovic, pe care îl găzduieşte împreună cu fosta jucătoare de tenis Andrea Petkovic.
Duminică, Zverev a fost învins clar, cu 6-1, 6-2, de Sinnner în finala turneului ATP Masters 1.000 de la Madrid, suferind a noua înfrângere consecutivă în faţa italianului.
„Meciul s-a terminat după cinci ghemuri. Nu aveai impresia că Zverev mai avea vreo speranţă în el că ar putea schimba lucrurile”, a spus Becker, care a adăugat: „Credeam că Zverev este potrivit pentru oricine pe zgură, dar acum nu pare aşa. Se întâmplă ceva cu el care îl împiedică să-şi atingă întregul potenţial într-o semifinală sau finală”.
Sextuplul campion de Mare Şlem a avut însă şi cuvinte de laudă: „Cred că Zverev are cel mai constant an de până acum”
El crede că Zverev va fi în cursa pentru titlu la sfârşitul acestei luni, la turneul de la Roland Garros, următorul Grand Slam al sezonului.
Absenţa lui Carlos Alcaraz din cauza unei accidentări. a schimbat total pronosticurile pentru Roland Garros, după părerea sa.
„Dintr-o dată, mai mulţi jucători au o şansă realistă de a ajunge cel puţin în finală sau chiar de a o câştiga, în opinia mea. iar Zverev este unul dintre ei”, a mai spus Boris Becker.
AGERPRES



