Antrenorul echipei Arsenal Londra, Mikel Arteta, a anunţat revenirea căpitanului Martin Odegaard şi a atacantului Kai Havertz pentru manşa secundă a semifinalelor Ligii Campionilor la fotbal, împotriva formaţiei Atletico Madrid, programată marţi seara pe Emirates Stadium.
„Da, ambii sunt disponibili şi se află în lot. Este excelent, pentru că avem nevoie de diferite opţiuni şi de capacitatea de a juca în echipă”, a declarat Arteta luni seara, în cursul unei conferinţe de presă.
Mijlocaşul norvegian Martin Odegaard a lipsit sâmbătă la meciul cu Fulham (scor 3-0) din Premier League, din cauza unei probleme la genunchi, la fel ca şi germanul Kai Havertz, care s-a accidentat la finele lunii aprilie, în partida precedentă, cu Newcastle.
Arsenal, aflată în fruntea clasamentului din Premier League cu trei etape înainte de finalul sezonului, a fost eliminată în semifinalele Ligii Campionilor în sezonul trecut, de formaţia franceză Paris Saint-Germain, care a cucerit ulterior trofeul.
Săptămâna trecută, Atletico Madrid şi Arsenal Londra au remizat în prima manşă a semifinalelor, scor 1-1, în capitala Spaniei, ambele goluri fiind marcate din penalty-uri, de Julian Alvarez pentru spanioli, respectiv Viktor Gyokeres.
Arteta a mai spus că aşteaptă cu nerăbdare meciul retur cu Atletico, cu speranţa că elevii săi vor reuşi să acceadă în marea finală.
„Abia aştept. Simt energia din cadrul echipei şi din jurul ei. Împreună am depus multă muncă, la nivel de club şi ca echipă. Au aşteptat atât de mult să aibă parte de o astfel de seară. Se poate întâmpla ceva uimitor”, a mai spus antrenorul „tunarilor”.
AGERPRES



